BLOG

Dąb – król drzew. Zastosowanie w produkcji mebli

28 grudnia, 2020

Dąb- majestat, prawda? Na myśl o dębie przychodzi nam do głowy coś pięknego, długowiecznego, majestatycznego właśnie, nie bez powodu dąb jest wręcz określany królem wśród drzew. W wierzeniach prymitywnych ludów dąb był nawet uważany za pierwsze drzewo- jego korona sięgała bóstw w niebie, a korzenie sięgać miały aż do piekieł. Dąb był uważany za drzewo bogów- i to w mitologii grackiej czy rzymskiej jak i w naszej słowiańskiej- był on drzewem Perkuna- gromowładcy, boga niebios. Do dziś cenimy potęgę tego drzewa, a naszym języku utrwaliły się takie wyrażenia- porównania jak “silny jak dąb”, “wielki jak dąb”, etc. To solidne i piękne drzewo występują na nizinach, w dolinach rzek oraz na łąkach. Można go także spotkać w lasach iglastych bądź liściastych.

Dąb – szlachetny i znany od wieków

Czy wiedzieliście, iż średnia długość życia dębu wynosi niemal 700 lat? W Polsce mamy wiele takich okazów, które były świadkami niejednej polskiej bitwy, zwycięstwa czy porażki, to tzw. niemi świadkowie naszej historii. Na całym świecie rozróżnić możemy nawet 200 różnych gatunków dębu, a u nas w Polsce występuje ich 6. Drewno dębowe jest cenione i wykorzystywane w meblarstwie, ale i w szkutnictwie (budowa i naprawa łodzi, statków, jachtów, itp.) oraz przemyśle. Jeśli chodzi o produkcje mebli, to zastosowanie w ten branży znajdują 3 rodzaje dębu- dąb bezszypułkowy, szypułkowy oraz czerwony. Najstarszym dębem w Polsce jest dąb Bolesław- rośnie on w Lesie Kołobrzeskim i liczy niemal 800 lat, zaś największym dębem jest dąb Bartek z nadleśnictwa Zagnańsk, którego pień posiada obwód niemal 10 metrów, i w którym, według legendy, król Jan III Sobieski oraz Marysieńka ukryli skarby. 

Dąb w meblarstwie

Chyba każdy z nas marzył choć raz o tym, by mieć w swoim domu meble i podłogi wykonane z drewna dębowego. Drewno to to największy wymiar elegancji, prestiżu, wytrzymałości i trwałości. Sama struktura drewna dębowego to kwintesencja naturalnego piękna- od barwy przez rysunek słojów, sęków, promieni rdzeniowych  na zapachu kończąc.

Dąb jest tak chętnie wykorzystywany w meblarstwie właśnie ze względu na swój piękny wygląd i strukturę, ale też ze względu na wysoką odporność na ścieranie i twardość. Jest to najbardziej wytrzymałe drewno z wszystkich europejskich gatunków drewna, dlatego drogie i tak cenione.

Cechą charakterystyczną drewna dębowego są jego sęki- są one zwykle małe lub średnie, mają ciemny kolor i świetnie wzbogacają rysunek drewna- czy to na meblu czy w formie deski podłogowej. Jeśli chcemy powiedzieć o wadach dębu, możemy wspomnieć o tym, iż jest on dość trudny w obróbce- ale radzą sobie z tym świetnie doświadczeni i kreatywni stolarze.

Komu pasują meble z dębu?

Można powiedzieć ogólnie, iż meble dębowe będą pasowały do wielu aranżacji- wszystko zależy od tego jak są wykonane. Meble dębowe kojarzą nam się z harmonią spokojem i bezpieczeństwem- świetnie nadają się do sypialni, salonów oraz domowych gabinetów czy biblioteczek. Można z nich zrobić dosłownie każdy mebel- regały, komody, piękne stoły, witryny, łózka, szafy, krzesła, kredensy, etc. Choć najczęściej kojarzą się z wnętrzami klasycznymi, a nawet rustykalnymi, to z powodzeniem mogą stanowić wyposażenie nowoczesnej kuchni, jadalni czy salonu- wszystko zależy od naszej wizji i kreatywności dobrego stolarza. 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej stolarni i skorzystanie z naszych usług Facebook lub Kontakt

POST A REPLY

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo