BLOG

stolarz ustroń

Nowoczesne stolarstwo – czyli jakie?

31 lipca, 2020

Zawód stolarza to zajęcie bardzo ambitne i takie, które nie oparło się zmianom. Świat mknie do przodu, rozwijają się technologie, a samo stolarstwo nie jest już jedynie sztuką rzemieślniczą (choć w dużym stopniu nią zostało), ale zajęciem korzystającym z najnowocześniejszych technologii do obróbki drewna. Jak wygląda zawód stolarza obecnie?

Nowoczesna technologia w zakładzie stolarza 

Zakłady i pracownie stolarstwie zmieniły się na przestrzeni lat. Nowoczesne maszyny pozwalają obecnie znacznie przyspieszyć pracę stolarza, ale nadal korzysta on na co dzień także z tych narzędzi, które nierozerwalnie kojarzą się ze stolarstwem- miarą, imadłem, dłutem, strugami czy szczypcami. Zakłady stolarskie są w stanie pracować nawet w trybie hurtowym, a to za sprawą skomputeryzowanych maszyn, które wyręczają rzemieślnika w wielu dość żmudnych dotąd pracach. Do takich maszyn zaliczyć można np. okleiniarki, pilarko- frezarki, wiertarki wielowrzecionowe, a także bardzo wyspecjalizowane i wielofunkcyjne całe centra obróbcze CNC. Centra takie umożliwiają nam komputerowe wykonanie projektu mebla lub innego przedmiotu, pozwalają obrobić daną konstrukcję czy też poddać ją frezowaniu. To wyposażenie najbardziej zaawansowanych technologicznie pracowni stolarskich.

Wykorzystywanie coraz to nowocześniejszych maszyn pozwala na poszerzenie oferty danego zakładu stolarskiego. Zakłady nie wykonują dziś już tylko mebli na wymiar, ale zajmują się także ich renowacją, co stało się bardzo pożądane, gdyż zaczęliśmy doceniać piękno minionego designu. Do odnawiania mebli potrzebna jest wiedza nie tylko stolarska, ale także znajomość historii meblarstwa oraz wyszukany gust i smak- tego nigdy w 100% nie zastąpią maszyny, a stolarz- artysta będzie w tym przypadku zawsze fachowcem nieocenionym. 

Czy technologia całkiem wyeliminuje sztukę rzemiosła?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Zdecydowanie można jedynie powiedzieć, iż technologia i rzemieślnik będą coraz ściślej współpracować ze sobą dla pożądanego, coraz bardziej wysmakowanego efektu.

Prawdą jest, iż zlecenie wykonywanie od a do z przez ręce stolarza i bez użycia nowoczesnych maszyn ma znacznie dłuższy czas realizacji. Może być także droższe. Aczkolwiek dostajemy wtedy przedmiot, który wykonany został w 100% hand made, co jest obecnie niezwykle cenione, ponieważ w naszych domach lubimy posiadać przedmioty tworzone dla nas, a nie z myślą o hurcie. Maszyny potrafią wiele, ale to rzemieślnik da nam gwarancję tego, iż wykona zlecenie skrojone na nasze potrzeby, dopasowane do najbardziej wyśrubowanych wymagań klienta. 

Osoby, którym zależy na dobrym produkcie z prawdziwego drewna coraz chętniej wybierają niewielkie zakłady stolarskie do realizacji swojego zamówienia. Wolimy dłużej zaczekać, czasem nawet całe tygodnie niż kupić rzecz od producenta, tworzoną hurtowo i z gorszych materiałów. Stolarz nie powinien bać się nowych technologii, a uczyć się ich i inwestować w nie, bo one wraz z jego doświadczeniem i kreatywnością pozwalają dziś tworzyć unikalne przedmioty, których wszyscy tak bardzo pożądamy w swoich wnętrzach.

© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo