BLOG

stolarz

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

31 lipca, 2020

Są całkowicie stabilne, eleganckie, trwałe, potrafią imponować swoimi kształtami, a także cieszyć oko przez długie lata. O czym mowa? Oczywiście o meblach ogrodowych z drewna, które zamawiane są często na specjalne zamówienie od lokalnych stolarzy. By zestawy ogrodowe czy huśtawki z drewna cieszyły nas przez wiele sezonów, trzeba o nie odpowiednio dbać już od początku. Podpowiemy, jak to robić.

Dbać o drewno trzeba każdego dnia

Mało który materiał tak jak drewno kojarzy nam się z klasyką i elegancją. Nieważne czy są z niego wykonane meble w kuchni czy w salonie lub może meble ogrodowe- meble z prawdziwego drewna zawsze podnoszą prestiż przestrzeni lub wnętrza, w której się znajdują. Troska i pielęgnacja o drewno nie powinna być jednorazowa, ale codzienna, a jednym z jej przejawów powinna być np. ochrona drewna przed wilgocią. Drewno jest podatne na niekorzystne działanie wilgoci, pod wpływem której może się na nim pojawiać pleść, grzyby i nieeleganckie odbarwienia. Meble ogrodowe wykonane z prawdziwego drewna muszą być zatem odpowiednio zaimpregnowane najczęściej pierwsza warstwa impregnacji wykonywana jest jeszcze przez stolarza w pracowni stolarskiej. Na co dzień po deszczach i innych opadach powinno się także na bieżąco przecierać mokre plamy na stołach, krzesłach lub huśtawkach ogrodowych, by woda na nich nie zalegała. Jeśli chcemy przetrzeć meble z codziennych zabrudzeń jak chociażby kurz czy rozlany sok, róbmy to zawsze za pomocą miękkiej ścierki nasączonej lekko wodą. Ewentualnie do wody dodać można delikatny płyn do mycia naczyń lub preparat dedykowany myciu drewna. Zdecydowanie unikajmy mocniejszej chemii czyszczącej, która może odbarwić drewno oraz twardych czyścików, które mogą je porysować. 

Szczególnie dbać trzeba o drewniane meble w okresie jesienno- zimowym, gdy wiele warunków atmosferycznych nie sprzyja naturalnemu drewnu. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w garażu lub w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, warto przechowywać meble właśnie tam. Meble z naturalnego drewna koniecznie trzeba przechowywać w pomieszczeniu suchym, powinno ono jednak być przewiewne, a panująca wewnątrz temperatura nie może być za wysoka. Jeśli jednak nasze meble muszą całorocznie stać na tarasie lub w altanie, warto zabezpieczyć je na zimę specjalnymi pokrowcami. Jeśli wybierzemy do ogrodu meble, które wykonane są z delikatniejszych rodzajów drewna, trzeba liczyć się z tym, iż w ogóle nie będą się one nadawać do przechowywania zimą na świeżym powietrzu.

Impregnacja drewna

Jeśli zamawiamy wymarzony zestaw mebli ogrodowych u stolarza jako fachowiec doradzi nam jak dbać o drewno oraz jak odpowiednio je impregnować. Sposób impregnacji zależy w dużej mierze od tego, gdzie ustawione będą owe meble, czy będzie to stanowisko bardzo słoneczne czy zacienione, itp, oraz zależy od rodzaju drewna wykorzystanego do zrobienia mebli. Specjalista jakim jest stolarz pouczy nas na temat impregnacji najrzetelniej. Najlepsze impregnaty działają na meble od wewnątrz, a także tworzą na powierzchni drewna warstwę ochronną. Tego typu produkty nadają drewnu matowe wykończenie, dostać można także takie impregnaty, które lekko zabarwiają drewno na pożądany przez nas kolor. Środki impregnujące tworzą na powierzchni mebli cienką warstwę ochronną, zapobiegającą oddziaływaniu wilgoci na wewnętrzną strukturę drewna. Do impregnacji można także wybrać tzw. lakierobejcę, która nadaje drewnu połysk, którego poziom możemy dobrać według własnego gustu. Co ważne- jeśli mamy meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego (np. bambusowego czy tekowego), nie będą one wymagały impregnacji, ale warto je olejować, by nie poszarzały. 

© 2019 Świat z drewna - Wszystkie prawa zastrzeżone. Liczy się słowo